
Прочетен: 147 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 13.11.2019 14:56
https://www.investor.bg/evropa/334/a/london-i-briuksel-se-sporazumiaha-za-dvustrannite-si-otnosheniia-sled-brexit-272347/
Сделката предвижда „амбициозно, широкообхватно и балансирано икономическо партньорство“
![]()
Снимка: Ройтерс
|
Великобритания и Европейският съюз се договориха за принципната рамка на текста, уреждащ двустранните им отношения след Brexit. Сега на споразумението му предстои да бъде одобрено и от лидерите на европейските държави на предстоящата среща на върха тази неделя. Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от Ройтерс.
Още по темата Съдия на ЕС: Brexit не е просто напускане на голф клуб Ирландският парламент прие с мнозинство сделката за Brexit Говорител на ЕС: Постигнат е прогрес в преговорите за Brexit, но още няма окончателна сделка
Островът излиза от състава на ЕС на 29 март 2019 г. и дипломатите се опитват да финализират сделката за развода и придружаващата я рамка за бъдещите двустранни отношения, така че и двата документа да бъдат приети в неделя.
„Председателят на Европейската комисия ме информира, че това е било договорено на ниво преговарящи и прието на принципна основа на политическо ниво“, заяви Туск. По думите му текстът е бил обсъден в сряда и по време на срещата между Жан-Клод Юнкер и британския премиер Тереза Мей.
Според проекта на споразумението двете страни искат „търговски отношения за стоки, които са колкото се може по-близки“.
Също така сделката предвижда „амбициозно, широкообхватно и балансирано икономическо партньорство“, става ясно от текста, видян от Ройтерс.
В него се посочва също, че ще бъде уважавана цялостта на единния пазар и митническия съюз на ЕС, както и вътрешният британски пазар. Също така двустранните отношения ще признават и „независимата търговска политика на Великобритания отвъд това икономическо партньорство“.
Преходният период след Brexit ще може да бъде удължен за срок до „една или две години“, се казва още в споразумението.
В него се допълва, че и двете страни са решени да намерят по-добра и трайна алтернатива на т. нар. ирландски предпазен механизъм, който предотвратява установяването на фактическа граница в Северна Ирландия.
Състоянието на преговорите коментира в четвъртък и германският канцлер Ангела Меркел, която заяви, че ЕС е направил почти всичко възможно за постигането на сделка и Великобритания е мястото, където са необходими още дискусии.
„Един хаотичен Brexit е най-лошото възможно нещо, не само за икономиката, но и за психологическата ситуация относно нашите бъдещи отношения“, заяви тя в изказване пред германска работодателска асоциация.
По статията работиха: Елена Илиева, редактор Виктория Тошкова