https://www.economy.bg/innovations/view/33526/Pokritie-za-prozorci-spira-zatoplyaneto-na-sgradi-v-toplite-letni-dni

Масачузетският технологичен университет и Uниверситета в Хонконг създадоха покритие за прозорци, което може да предотврати нагряването на сгради през топлите летни дни. При температури до 32 градуса по Целзий материалът е прозрачен, но при по-големи жеги стъклото става матово и задържа до 70% от соларната топлина.
За да подобрят изолационните възможности, учените са положили малки сфери, изпълнени с вода, в стандартен полимер. При температури над 32 градуса сферите се свиват, приближавайки полимерните нишки и освобождавайки част от течността. Именно това създава впечатлението, че стъклото става матово, задържайки топлината, но позволявайки на естествената светлина да навлиза в сградата.
Подобна технология бе използвана и в предишни проекти, но тя не задържаше топлината толкова ефективно. Изследователите от Масачузетския технологичен университет и Университета в Хонконг установиха, че сферите трябва да реагират на вълните на инфрачервената светлина, която води до затоплянето. След увеличението на размера на сферите до 500 нанометра, покритието стана изключително по-ефективно при задържането на топлината.
Слоят прилича на домакинско фолио и може лесно да бъде добавен към всеки прозорец.
„Преимуществата на проекта ни са използваните материали, които позволяват голямото приложение на технологията както и лесното производство на по-енергоефективни прозорци“, разказа професор Ксиаобо Йин от Масачузетския технологичен университет.
Учените ще продължат да експериментират с формулата на покритието с цел да установят дали е възможно задържането на още повече топлина.